KUŞ OTELİ MİSAFİRLERİNİ BEKLİYOR

KUŞ OTELİ MİSAFİRLERİNİ BEKLİYOR

18 Mayıs 2022

 

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral: "Kuş otelimizdeki kuş sayımız zaman zaman değişen sayılarda olsa da bugün 120'inin üzerinde flamingomuz mevcut. Bugün itibariyle son bilgi olarak kuş türü sayımız 241'den 245'e çıktığı arkadaşlar müjdeledi"

495 kuş türün 245'ine ev sahipliği yapıyor

Türkiye'deki 495 kuş türünün 245'ine ev sahipliği yapan Yalova'nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagününde, Dünya Göçmen Kuşlar Günü'ne alana yeni gelen küçük yeşil ağaçkakan, terek düdükçünü, çalı kamışçını ve bıldırcın ile girmenin mutluluğu yaşanıyor.

Bazı türlerin yaz ve kış aylarını ayrı ayrı geçirmesi dolayısıyla "kuş oteli" olarak da adlandırılan Hersek Lagünü, daha önce 241 olan tür sayısını alana yeni gelen misafirlerle 245'e yükseltti.

"Kesin korunacak hassas alan"

Cumhurbaşkanı Kararı ile "kesin korunacak hassas alan" olarak da tescil edilen lagünde, Altınova Belediyesince yürütülen çalışmalar sonucu en son sayımda 245 farklı kuş türü tespit edildi.

Yaklaşık 200 hektar büyüklüğündeki lagünün, alan küçüklüğüne rağmen kuş çeşitliliği açısından çok zengin olması, yılın her döneminde yerli ve yabancı çok sayıda kuş meraklısını bölgeye çekiyor.

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni üyelerle 245 türe çıkmanın kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Kuş Oteli

Özellikle Dünya Göçmen Kuşlar Günü'nde bu sayılara ulaşmanın ayrıca gururunu yaşadıklarını anlatan Oral, "Lagünümüz, bizim kuşları misafir ettiğimiz kuş otelimiz. Ülkemizdeki kuş popülasyonunun yüzde 50'sine yakını buraya uğruyor. Bu bizi çok sevindiriyor. Alanımız çok küçük bir alan olmasına rağmen metrekareye düşen kuş sayımız çok fazla. Burada kulelerimize çıktığınız zaman da gölümüzdeki kuşlarımızın hemen hemen tamamını görme imkanımız var. Biz tüm vatandaşlarımızı buradaki güzellikleri görmeye bekliyoruz. Kuş otelimizdeki kuş sayımız zaman zaman değişen sayılarda olsa da bugün 120'inin üzerinde flamingomuz mevcut. Bugün itibariyle son bilgi olarak kuş türü sayımız 241'den 245'e çıktığı arkadaşlar müjdeledi." diye konuştu.

“Kuş Müzesini hizmete sunacağız”

Her geçen gün lagündeki kuş sayısının arttığı görmenin kendilerini sevindirdiğini de aktaran Oral, şunları kaydetti: "Burada emeği geçen başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yıllarda bu gölümüzün güzelliklerini daha fazla insana tanıtmak istiyoruz. Alanımızda bu yılın sonuna kadar bir kuş müzemizi halkımızın hizmetine sunacağız. Onun da buraya ayrı bir değer katacağına inanıyorum. Burası aynı zamanda bir eğitim merkezi. Bu merkezimizde de doğa ve kuşlarımızla ilgili eğitimler sürekli vatandaşlarımız ve bu işle ilgilenenlere verilecektir."

“Türkiye'deki ilk 15'te”

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise, Türkiye'deki kuş türü sayısının yarısına yakınının alanda görüldüğüne dikkati çekti.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü münasebetiyle dünyanın her tarafındaki alanlarda belirlenen kuş türlerinin sayımının yapılarak bilgi sistemine kaydedildiğine vurgu yapan Bülbül, şöyle konuştu: "Biz de alanımızda bu özel güne katılmak için kuş gözlem çalışması yaptık. Dediğimiz gibi 245 tür artık alanımızda görülmüş durumda. Son türler, küçük yeşil ağaçkakan, terek düdükçünü, çalı kamışçını ve bıldırcın olarak gözlemledik. Bu türlerle birlikte 245 türe ulaştık. Bu da sulak alanlar açısından baktığımızda Türkiye'deki ilk 15'te yer alıyor ve alanın ne kadar değerli olduğunu göstermekte. Alanda bu kuşları görmek için Altınova Belediyesi olarak bütün doğa severleri ve halkımızı alana bekliyoruz. Burada bu güzellikleri, görsel çeşitliliği görmelerini istiyoruz."

Lagündeki çalışmaların aralıksız sürdüğüne değinen Bülbül, lagündeki çalışmalarla tür sayısının 260-270'e kadar çıkılabileceğini söyledi.