ALTINOVA'DAN BANGLADEŞ'E TARIM KONUSUNDA TEKNİK DESTEK

ALTINOVA'DAN BANGLADEŞ'E TARIM KONUSUNDA TEKNİK DESTEK

06 Mayıs 2022

 

İkinci kez geldiler

Geçtiğimiz ay Türkiye’deki tarım çalışmaları hakkında bilgi almak amacıyla ülkemize gelen Bangladeş Halk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı ve Planlama Bakanlığı yöneticileri, ikinci kez Türkiye’ye gelerek teknik gezilerine devam ettiler. Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Engelsiz Tıbbî Aromatik Bitkiler Bahçesi’ni yeniden ziyaret eden Bangladeş Heyeti, bahçedeki bitkiler ve özellikleri hakkında bilgi aldılar.

Bilgi aktarımı yapıldı

Bangladeş Heyetine yapılan çalışmaların aktarıldığını ifade eden Tıbbî Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde görevli Altınova Belediyesi Ziraat Mühendisi Alihan Sevinç, ““Bangladeş Heyeti; baharatçılık, arıcılık ve yağlı tohumların ıslah çalışmaları, kaliteli tohum üretimi, çiftçilerin geliştirilmesi ve dağıtım yapılması süreçlerini iyileştirmek üzere, ülkemizden bilgi transferi yapabilmek üzere ziyaret ettiler.

“Kaliteli tarım için ülkemizdeler”

Kaliteli tohum üretimi, dağıtımı ve çiftçiden kaliteli fide ve ürün alma konusunda çalışmalar yapılıyor. Ülkelerinde meyve ve sebze tarımı oldukça gelişmiş durumda fakat tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çok fazla çalışma yok. Tıbbi ve aromatik bitkilerin katma değeri ve önemi sebebiyle daha çok bilgi edinmek üzere bahçeyi ziyaret etmek istediler. Tohumları ve bitkileri inceleyip bilgi aldılar” diye konuştu.

“Gurur duyuyoruz”

Bangladeş Tarım ve Planlama Bakanlığı bürokratlarını ağırlayan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bangladeş Tarım ve Planlama Bakanlığı bürokratları; Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçemizi incelemelerde bulunmak, çalışmalar ve ürünler hakkında bilgi almak için ilçemize geldiler. Altınova tarımı, turizmi, tarihi, sanayisi, kültür, spor ve tüm değerleri ile marka kent olma yolunda emin adım ilerliyor. Yaptığımız çalışmaların, yatırımların, hizmetlerin meyvesini toplamaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.