İnce gagalı martı

İnce gagalı martı

Larus genei


İlk bakışta uzun gagasıyla göze çarpan ince gagalı martı; orta büyüklükte bir martıdır.
- Gagası aslında karabaş martınınkinden daha ince olmayıp daha uzundur.
- Boyut olarak karabaş martıdan biraz daha büyüktür; bacakları da daha uzundur; basık tepeli, ince uzun alınlıdır.
- Gaga ve bacak rengi yetişkinlerde yaz döneminde uzaktan siyah görülebilecek kadar koyu kırmızı, kışın ise kırmızıdır. Gençlerde gaga ve bacaklar sarımsı-portakal rengidir.
- İris rengi genellikle sarımsı ya da beyazımsıdır; ışık koşullarına göre koyu renk de gözükebilir (karabaş martının iris rengi her zaman koyudur)
- Ön ve orta sırt ile omuz tüyleri gri; kafa, vücut ve kuyruk beyazdır; kanat altı tüyleri gridir. İlk yıl kuyruk ucunda siyah bant görülür, kanat üstünde karabaş martı gencine göre daha soluk kahverengi desenler bulunur.
- Kışın gözünün gerisinde belirebilen benek (kulak-beneği) karabaş martıdan daha siliktir.
- Üreme giysisinde göğüsün altı ve karnı uçuk pembedir; kışın ise pembelik ya azdır ya da yoktur.Yıl boyunca toplu olarak büyük sürüler halinde görülen bir türdür.Üreme dönemi boyunca çayırlarda, otlaklarda, tatlı ya da acı göllerde ve lagünlerde, akarsu deltalarının yakınındaki bataklıklarda bulunurlar. Bu bölgelerde ürerler.Kışın genellikle tamamı sığlık kıyılarda, lagünlerde, denize dökülen tatlı su ağızlarında ve tuzlalarda bulunurlar.İç bölgelerde özellikle İç Anadolu bölgesinde lokal olarak yazın bulunur.
Akdeniz, Karadeniz, Hazar Denizi ve Basra Körfezi çevresindeki sahillerin yanı sıra iç denizlerde ve göllerde, plajlarda, adalarda, kumsal sığlık alanlarda, gelgit sularında ürerler.
Ülkemizin kıyılarında kışın bulunur.
Karadeniz kıyıları boyunca genellikle kışın görülür ve lokal olarak yerlidir.
Ayrıca Avrupa'nın kuzey kıyılarında dağınık bir dağılıma sahiptir.
Aynı şekilde Hazar Denizi kıyılarında da yerli ve kış göçmeni olarak görülür.